Note: i refer to delta-8 and THCa flower

From what i can tell vaping appears to be the cheapest way to enjoy your herbs. A d8 .510 cart is $12-$20 for a 1g cart and each cart has ~150 hits so each hit is $0.08-$0.14. Now edibles on the other hand sound super expensive. A 1000mg (1g) thing of d8 gummies is $60 for 40 gummies or $1.50 per gummy. Each of these gummies have 25mg of d8 in them. To vape 25mg would need ~5 hits and cost $0.40-$0.65. Or am i way the fuck off base and fucked up my maths. Always did suck in that class.

Edit: i have also heard that vaping is better because it uses much lower temps and doesnt burn off most of the terps before they get to you.

  • DrRatso@lemmy.ml
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    1 year ago

    Indoor is not hard, you can pull 1 oz out of a 40x40 space or a spacebucket (the latter can be built for about 50$). A 60x60 tent can net me around 4oz every 3 months or so, although I grow 1 auto at a time for about 1-2 oz at a time, this is enough for me and the wife.

    As for your calculations, my anecdotal experience is thus: 1g is up to 6 smokes for me, 5 g gets me 32 doses of edibles but the high is a bit more potent and lasts longer.

    • shortwavesurfer@monero.townOP
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      1
      ·
      1 year ago

      Yeah, thats 166mg per smoke and way to high for me. I am using a cart and 2 hits gets me where i want (im new) and that is 8-12mg. I need my tolerance to go up before doing much more. Made that mistake once and was convinced for hours my house was burning down. That was a bad night and i dont care for a repeat.

      • DrRatso@lemmy.ml
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        edit-2
        1 year ago

        The math is off, you assume everything is a 1:1. Smokes only about 20% efficient in a flower that is 20-30% thc so cut that 166 down to about 10mg.